Шановні користувачі!

Ви можете отримати бібліотечні послуги онлайн:

  • інтитуційний репозитарій;
  • електронний каталог;
  • вітруальна довідка або натиснути "Довідка" праворуч,  або надіслати лист на адресу bibliograf_pnpu@ukr.net;
  • попереднє онлайн-замовлення літератури: litlibpnpu@ukr.net;
  • консультування з оформення бібліографічного опису та міжнародних стилей цитувань;
  • здійснює перевірку наукових робіт за допомогою сучасних сервісів антиплагіатних інтернет-систем;
  • пропонує (за можливості) електронну доставку документів (ЕДД).

E-mail для довідок: kniga_pdpu@ukr.net.

Сьогодні, 17 листопада 2020 року виповнилося 115 років від дня народження видатного українського лінгвіста ХХ століття – унікального гуманітарія-енциклопедиста україніки і славістики, педагога-лінгводидакта і методиста, автора підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій, лауреата академічної премії імені Івана Франка, українського інтелігента за інтелектом і станом душі – Михайла Андрійовича Жовтобрюха.

Для сотень тисяч українських педагогів, викладачів і науковців, які вчилися у Михайла Андрійовича, працювали під його керівництвом чи консультувалися з ним, ця дата є урочистим днем пам'яті та вдячності про цю світлу людину за таку велику спадщину: 317 наукових праць, 25 докторів і кандидатів наук, 94 опонентські виступи і неміряно-нелічено наукових доповідей та щоденних консультацій, у яких Михайло Андрійович не відмовляв ніколи і нікому. Він мав особливий талант поєднувати високу лінгвістичну науку з щоденними потребами національної освіти і виховання, бути доступним як для академіка, так і для вчителя, студента, учня.

Стоп’ятнадцятирічний ювілей Михайла Андрійовича Жовтобрюха став і сповідальним звітом українських філологів та педагогів про стан української мови і української національної освіти, про рівень філологічної науки в сучасній, уже незалежній Українській державі.

Так, бібліотека Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка має за честь носити ім’я цієї видатної людини.

Ось уже майже чотири десятки років справжньою духовною скарбницею Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка є меморіальна бібліотека Михайла Андрійовича Жовтобрюха. У 2019 році в університеті започатковано нову інформаційно-бібліографічну серію «Книжкові колекції» з метою розкриття унікальних фондів колекційних зібрань видатних особистостей науки та культури (10 колекцій), які містяться у фондах бібліотеки Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Першим випуском цієї серії є видання «Книжкова колекція Михайла Андрійовича Жовтобрюха: каталог», яке підготовлено з нагоди 105-літнього ювілею Полтавського педагогічного (1914–2019) та з 105-ї річниці від дня заснування бібліотеки вишу, у фондах якої й зберігається (з 1975 р.) особиста книгозбірня відомого українського мовознавця, професора, славного уродженця землі полтавської Михайла Андрійовича Жовтобрюха (1905–1995) (http://dspace.pnpu.edu.ua/handle/123456789/13020).

Книгозбірня Михайла Жовтобрюха міститься у фонді рідкісних видань та неопублікованих документів в окремій кімнаті й є найбільшою серед книжкових колекцій за кількістю одиниць зберігання – понад 5 тисяч примірників, серед яких книги – 3932 примірники, періодичних видань – тисяча примірників, авторефератів дисертацій – 755 примірників. Основа офірованої бібліотеки – філологічні праці. Велику цінність мають історичні дослідження, освітянські, мистецтвознавчі студії, художні твори, навчальні, довідкові видання, книги іноземними мовами (224 примірники) – англійською, болгарською, німецькою, польською, румунською, сербською, словацькою, французькою, чеською. На багатьох виданнях колекції стоїть особистий підпис: «Михайло Жовтобрюх», а на звороті значної частини книг – напис за зразком шрифту Острозької Біблії: «Екслібрис Михайла Жовтобрюха». Екслібрис має вигляд паперової наклейки, на якому зображено будинок Полтавського краєзнавчого музею (Будинок Полтавського губернського земства, споруджений за проектом живописця й архітектора В. Г. Кричевського); будинок освітлює сонце, а прикриває споруду розгорнута старовинна книга із закладками, що засвідчує вельми промовисту річ – вона користується великим попитом. Багато з книг вже давно стали бібліографічною рідкістю. Окремі з них мають дарчі написи, що відбито в бібліографічних описах книг.

У пропонованому виданні докладну інформацію про вченого подано в статті Миколи Івановича Степаненка, доктора філологічних наук, професора, ректора Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, «Видатний мовознавець сучасності (Михайло Андрійович Жовтобрюх)». У ній висвітлено віхи життя, наукової, педагогічної діяльності вченого. У публікації директора бібліотеки Валентини Орєхової «Я маю велику приємність, що моя бібліотека служитиме людям» розглянуто формування колекції в Полтавському педагогічному.

В університеті святкують всі ювілеї Михайла Андрійовича Жовтобрюха до яких залучені і професорсько-викладацький склад університету, і студенти, і люди, які особисто спілкувалися з ним, і університетська бібліотека, і засоби масової інформації

Так і цьогорічний ювілей Михайла Андрійовича Жовтобрюха не став винятком. Бібліотека Полтавського національного педагогічного університету підготувала відео-ролик про книгозбірню відомого науковця, що міститься у наших фондах. Та ряд заходів, про які ми будемо вас інформувати значно пізніше.


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.