Михайло Васильович Ломоносов народився 8 (19) листопада 1711 в селі Денисівка (Архангельська губернія) в заможній родині. З ранніх років він любив виходити з батьком в море. Ці плавання вплинули на формування уявлень юного Ломоносова про красу природи, загартували його характер.

Грамоті і читанню Ломоносову вдалося навчитися ще в дитинстві. У віці 14 -ти років Михайло вже вмів грамотно писати. Дізнавшись, що батько хоче його одружити, в 19 років вирішує тікати в Москву.

У 1731 вступає в Слов’яно-греко-латинську академію. Життя Ломоносова було дуже важка і бідне. Однак завдяки завзятості йому вдається за 5 років пройти весь 12 — річний курс навчання. 1734 р. Ломоносов вирушає до Києва, де протягом кількох місяців навчається у Києво-Могилянській академії. Наступного 1735 року його разом з іншими дванадцятьма учнями було відправлено до Петербурга та зараховано до складу студентів університету Академії наук.

У числі кращих студентів в 1736 році відправився вчитися до Німеччини, де вивчає технічні та природничі науки, а також іноземні мови і літературу.

Почав збирати свою бібліотеку, до якої увійшли як античні автори, так і сучасники. Він вивчає безліч наук, ставить досліди, виступає з лекціями. dovidka.biz.ua Навіть при такій зайнятості у Ломоносова залишається час на написання віршів.

У 1741 році Михайло Васильович повертається на батьківщину. У 1742 році Ломоносов був призначений ад’юнктом фізики в Петербурзькій академії наук, а через 3 роки став професором хімії .

Внесок Ломоносова в такі науки, як фізика, хімія, географія, астрономія, мінералогія, грунтознавство, геологія, картографія, геодезія, метеорологія дуже великі. Літературна творчість Ломоносова містить твори на різних мовах. Це — «Історія Російська», трагедії «Тамара і Селім», « Демофонт», і багато віршів.

1748 року він видав «Риторику» — перший у Росії друкований посібник з теорії літератури й ораторського мистецтва. 1755 р. було надруковано «Російську граматику», що витримала потім чотирнадцять видань і зберігала практичне значення протягом ста років.

У 1754 році він розробив проект Московського університету, названий пізніше в його честь університетом Ломоносова. Ломоносов знаменитий відкриттям закону збереження матерії, роботами з теорії кольору, побудовою безлічі оптичних приладів. Великий внесок Ломоносов вніс також в історію. Учений створив «Короткий російський літописець з родоводом », де описав головні події історії Росії з 862 по 1725 рік. Це видання полегшило роботу з історичними документами і стало популярним серед читачів.

Помер Ломоносов від запалення легень 4 квітня 1765 р. 8 квітня похований на Лазаревському цвинтарі Олександро-Невської лаври.

Запрошуємо до наукового абонементу переглянути книжкову виставку "Людина, котра випередила свій час".

Додати коментар

Захисний код
Оновити


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.