21 березня 2016
Сьогодні, 21 березня, в усьому світі відзначають Міжнародний день лісу або Всесвітній день захисту лісів.
Ініціатором заснування цього свята була Європейська конфедерація сільського господарства на 23-й Генеральній асамблеї в 1971 році. Цю ідею підтримала Всесвітня продовольча і сільськогосподарська організація при ООН (ФАО).
З тих пір щорічно з ініціативи ООН 20 або 21 березня як привід проінформувати суспільство про важливість збереження лісів відзначається Міжнародний день лісу (International Day of Forests). Причому було прийнято рішення про святкування цього дня саме в день осіннього рівнодення в Південній півкулі і весняного рівнодення в Північній півкулі.
Проблема збереження лісу та його багатств стоїть сьогодні в ряді найважливіших екологічних завдань для всіх країн світу.
Зараз загальна площа лісів на планеті становить приблизно 38 млн км кв (це близько третини площі суші). Ліси – легені нашої планети, що мають неоціненне екологічне, соціальне та економічне значення. Вони беруть участь у формуванні клімату планети, забезпечують киснем, переробляють шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, є середовищем існування безлічі рослин і тварин, забезпечують їжу і здорове середовище для людей, допомагають зберегти родючість ґрунтів і ландшафти.
Проте з кожним днем площа світових лісів скорочується. Кожну секунду Земля втрачає більше як 1,5 га незайманого лісу. Насамперед це пов’язано зі зростанням чисельності населення і перетворенням лісових територій для різних людських потреб. За деякими експертними оцінками, за останні 10 тисяч років людина знищила 26 млн км кв лісів. Поряд з цим дерева гинуть від пожеж, незаконної вирубки, природних катастроф, впливу комах-шкідників, хвороб та інших причин.
У зв’язку з цим, основним завданням Міжнародного дня лісу є привернення уваги жителів планети до проблеми збереження лісів, інформування про значимість лісових екосистем, їх дійсний стан, основні заходи їх захисту та відновлення.
У цей день в більшості країн проводять різноманітні акції та заходи, спрямовані на захист лісів і зелених насаджень: інформаційні заходи, конкурси, виставки, кампанії з висадки дерев і різні флешмоби.
Запрошуємо до наукового абонементу переглянути книжкову виставку "Зелені легені планети".