Знаменні дати

 

2.01 – 125 років від дня народження Миколи Андрійовича Чайковського (1887–1970).

Український учений-математик, педагог, доктор філософії, громадський діяч, дійсний член НТШ у Львові, учитель середніх шкіл Галичини, доцент Кам'янець-Подільського університету, викладач Українського таємного університету (Львів), професор Одеського інституту народної освіти, Львівського університету, автор наукових праць з питань теорії рівнянь, конічних перерізів і конгруенцій, методичного посібника з тригонометрії, курсу алгебри для українських шкіл західних областей України, статей в Українській радянській енциклопедії (понад 50), упорядник української математичної бібліографії та української математичної термінології.

4.01 – 175 років від дня народження Павла Гнатовича Житецького (1837–1911).

Український філолог, педагог, доктор російської мови та словесності, громадський діяч, один із фундаторів Київської громади, викладач учительських курсів у Києві, Кам'янець-Подільської гімназії, Колегії Павла Ґалаґана, член-кореспондент Російської АН, дійсний член НТШ у Львові, автор підручників "Теорія поезії", "Нариси з історії поезії" (посібник з античної та зарубіжної літератури), "Теорія твору з хрестоматією", наукових розвідок "Острозька трагедія", "Думки про народні малоруські думи", "Історичні долі малоруської мови".

7.01 – 85 років від дня народження Юрія Костянтиновича Бабанського (1927–1987).

Російський педагог, доктор педагогічних наук, професор, віце-президент АПН СРСР, творець теорії оптимізації навчання та виховання, проректор і викладач педагогіки та методики викладання фізики Ростовського педагогічного інституту, ректор Інституту підвищення кваліфікації викладачів педагогічних дисциплін АПН СРСР, редактор посібників для педагогічних навчальних закладів, зокрема "Педагогіка", автор праць "Оптимізація процесу навчання: загальнодидактичний аспект", "Оптимізація навчально-виховного процесу: методологічні основи".

10.01 – 415 років від дня народження Петра Семеновича Могили (1597–1647).

Український богослов і мислитель, політичний, церковний і освітній діяч, меценат, один із найвизначніших організаторів і реформаторів освіти та церкви в Україні, митрополит Київський і Галицький, архімандрит Києво-Печерської лаври, засновник Лаврської школи, яка була об'єднана з Київською братською школою та дістала назву Києво-Могилянської колегії, організатор першої вищої школи в Молдові, колегій у Вінниці, Кременці, Гощі; прихильник західноєвропейських форм і методів навчання та давніх традицій української школи; керівник книговидавничої справи в Україні (понад 20 років), автор творів "Анфологіон" (книги повчань моральних і житейських), "Євангеліє учительноє", "Євфологіон, або Молитвослов, або Требник", полемічного твору " Літос".

13.01 – 185 років від дня народження Миколи Миколайовича Бекетова (1827–1911).

Український і російський фізико-хімік, один з основоположників фізичної хімії, академік Петербурзької АН, професор Харківського університету, організатор першої лабораторії з фізичної хімії та фундатор Товариства дослідних наук при Харківському університеті. Установив ряд активності металів, заклав основи алюмінотермії.

– 170 років від дня народження Василя Семеновича Мови (справж. – Лиманський, 1842–1891).

Український письменник, педагог, лексикограф, перекладач, учитель словесності в школах Кубані, судовий слідчий та мировий суддя, автор понад 50 зшитків рукописного архіву: поезії, оповідання, драматичні твори, історичні та критичні статті, спомини, замітки, переклади та ін.

– 115 років від дня народження Василя Климентійовича Дем’янчука (1897–1938).

Український мовознавець, педагог, перекладач, фахівець із питань історії української мови, діалектології, славістики, старший науковий співробітник Комісії історії української мови АН УРСР, викладач української мови та порівняльної граматики слов'янських мов Київського інституту народної освіти, один із авторів "Українського правопису", упорядник (разом з А. Кримським) "Хрестоматії з пам'ятників староукраїнщини ХІ–ХVІІІ ст.", автор праць "Морфологія українських грамот ХІV і першої половини ХV ст.", "Бібліографічний огляд української діалектології за рр. 1914–1927" та ін.

14.01 – 130 років від дня народження Івана Івановича Огієнка (митрополит Іларіон, 1882–1972).

Український учений, державний, освітній і релігійний діяч, мовознавець, історик, педагог, професор Київського університету, засновник і ректор Кам'янець-Подільського університету, Міністр освіти та мистецтв УНР, член "Просвіти" та НТШ, митрополит Української Церкви в Канаді, один із фундаторів шкільництва і педагогічної думки в Україні, творець україномовних підручників і посібників "Вчимося рідної мови", "Граматика української мови", "Українська культура", "Рідна мова в українській школі" тощо; автор наукових праць з українського мовознавства, історії церкви, культури; перекладач "Біблії" українською мовою.

– 75 років від дня народження Євгена Пилиповича Гуцала (1937–1995).

Український прозаїк, поет, публіцист і кінодраматург, шістдесятник-неореаліст, працівник редакції газети "Літературна Україна", редактор видавництва "Радянський письменник", автор збірки оповідань "Люди серед людей", збірок новел "Яблука з осіннього саду", "Запах кропу", повістей "Двоє на світі кохання", "Весна високосного року", творів для дітей "Перебуття радості", "Орлами орано", публіцистично-документальних нарисів про російську ментальність; лауреат Державної премії УРСР імені Т. Шевченка (1985), Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів (1994, США).

15.01 – 390 років від дня народження Жана Батіста Мольєра (1622–1673).

Французький драматург, актор, творець класичної комедії, талановитий режисер, керівник одного з кращих театрів Франції ХVII ст., автор комедій "Тартюф", "Дон Жуан", "Мізантроп", "Скупий", "Міщанин шляхтич", "Кумедні манірниці" та ін., які впродовж десятиліть йдуть у театрах України.

16.01 – 145 років від дня народження Вікентія Вікентійовича Вересаєва (1867–1945).

Російський письменник, публіцист, перекладач, учасник російсько-японської війни 1904–1905 рр. (як лікар) та боротьби з епідемією холери на Донбасі (1890), автор творів "Два кінці", "Записки лікаря", "Живе життя", романів "У безвиході", "Сестри", досліджень творчості О. Пушкіна, М. Гоголя, Ф. Достоєвського, Л. Толстого, Т. Шевченка; лауреат Державної премії СРСР (1943).

18.01 – 130 років від дня народження Алена Александера Мілна (1882–1956).

Англійський письменник (шотландського походження), журналіст, класик дитячої літератури ХХ ст., член редколегії гумористичного журналу "Панч", член письменницького товариства Англії, автор романів, п’єс, віршів, казки для дорослих “Колись давним-давно”, балади “Плюшеве ведмежа” та всесвітньо відомої казки про Вінні-Пуха.

22.01 – 130 років від дня народження Павла Олександровича Флоренського (1882–1937).

Російський філософ, церковний діяч, учений-фізик, магістр богослов'я, викладач філософії Московської Духовної академії, професор Вищих Художньо-технічних майстерень, автор праць "Стовп і підвалини Істини", "Нариси філософії культу", "Загальнолюдські корені ідеалізму" та ін.

24.01 – 280 років від дня народження П’єра Оґюстена де Бомарше (1732–1799).

Французький драматург, дипломат, громадський діяч, годинникар-винахідник (винайшов анкерний спуск у годинниковому механізмі), засновник товариства драматургів, видавець творів Вольтера, автор філософсько-політичного твору "Найпростіші думки про відновлення парламентів", сатиричних комедій і драм "Севільський цирульник", "Весілля Фігаро", "Злочинна мати", "Євгенія", "Двоє друзів" та ін.

25.01 – 180 років від дня народження Івана Івановича Шишкіна (1832–1898).

Російський живописець і графік, професор і дійсний член Петербурзької АМ, член-засновник Товариства пересувних художніх виставок, автор творів "Жито", "Дубовий гай", "Ранок у сосновому лісі" та ін.

25.01 – 130 років від дня народження Вірджинії Вулф (1882 – 1941).

Англійська письменниця і літературний критик, теоретик модернізму, член мистецької групи "Блумсбері", засновниця видавництва "Хоґарт-Пресс", експериментатор у художній прозі, автор оповідань, есе, рецензій на літературні твори, образотворче мистецтво, праць про права жінок, місце жінки в житті та суспільстві, про її роль у вихованні дітей ("Своя кімната"); автор романів "Подорож назовні", "Ніч і день", "Місіс Делловей", "Орландо", "Хвилі", "Роки", "Між актами".

27.01 – 180 років від дня народження Льюїса Керролла (Чарлз Доджсон, 1832–1898).

Англійський письменник, математик, священик, фахівець у галузі математичної логіки та алгебраїчної геометрії, професор Оксфордського університету, автор ґрунтовних праць із математики (складання логічних задач, алгебраїчних і геометричних головоломок, зокрема "Опівнічні задачі, придумані безсонними ночами"); "Російського щоденника" (враження від подорожі до Росії), автор всесвітньо відомих казок "Аліса в Країні чудес", "Аліса в Задзеркаллі" та ін.

– 85 років від дня народження Олексія Івановича Тихого (1927–1984).

Український поет, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи, учитель біології та історії у школах Донеччини, розробник "методу навчання без школи", противник русифікації та захисник української мови, автор статей "Роздуми про українську мову та культуру в Донецькій області", "Думи про рідний Донецький край", "Роздуми" та ін. Був звинувачений в "антирадянській агітації та пропаганді"; перепохований на Байковому кладовищі.

28.01 – 115 років від дня народження Валентина Петровича Катаєва (1897–1986).

Російський письменник, Герой Соціалістичної Праці, член-кореспондент Академії Гонкурів (Франція), один з організаторів літературного гуртка "Зелена лампа" (Одеса), співробітник одеської преси, кореспондент газет "Правда" і "Красная звезда", головний редактор журналу "Юность", автор комедії "Квадратура круга", повістей "Біліє парус одинокий", "Хуторок у степу", "Син полку", тетралогії "Хвилі Чорного моря"; лауреат Державної премії СРСР (1946).

– 90 років від дня народження Юрія Юрійовича Кондуфора (1922–1997).

Український історик, академік АН УРСР, професор Київського університету імені Т. Шевченка, директор Інституту історії АН УРСР, головний редактор "Українського історичного журналу" (УІЖ), керівник головних редколегій багатотомних видань "Історії Української РСР", тритомної "Історії Києва", автор понад 250 праць з історії України, у т. ч. 20 монографій.


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.