9 травня, в Україні одночасно з країнами Європейського Союзу відзначають День Європи. Раніше 9 травня асоціювалося переважно з Другою світовою війною. Тепер цей день став символом цивілізаційного вибору України - бути частиною об'єднаної Європи. На тлі повномасштабної війни українці ще гучніше декларують свою приналежність до європейської спільноти.

9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Робер Шуман виступив із декларацією, яка поклала початок створенню Європейського Союзу. Ідея полягала в тому, щоб передати контроль над вугіллям і сталлю Франції та Німеччини до спільного органу, аби зробити нову війну між європейськими державами "не лише немислимою, але й матеріально неможливою".

Цей день став точкою відліку для інтеграційних процесів на континенті, і з 1985 року офіційно відзначається як День Європи в усіх країнах-членах ЄС.

Вперше День Європи в Україні стали офіційно відзначати 9 травня у 2023 році – синхронно з ЄС. Цю зміну закріплено указом президента №266/2023, який скасував попереднє святкування у третю суботу травня.

"Ми не святкуємо перемогу "над кимось", а разом із Європою стверджуємо цінності свободи, миру, поваги до людської гідності, які протистоять імперському реваншизму", - заявив тоді глава держави.

Це стало ще одним сигналом, що Україна бачить себе частиною європейської сім’ї - не лише політично, а й культурно.

Святкування Дня Європи 9 травня в умовах війни - це не лише про солідарність з ЄС, але й про демонстрацію відмови від російських імперських наративів, які досі будуються довкола "великої перемоги" у Другій світовій.

До свята співробітники бібліотеки підготували книжкову виставку "Стати Європою, щоб бути Україною".


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.