21 березня 2023
Саме від того як люди ставляться до збереження зелених природних масивів багато в чому залежить стан навколишнього середовища для прийдешнього і майбутнього. Щоб зрубати дерево, потрібна всього лиш мить, а виростити – десятки років.
Всесвітній день лісів святкується у день весняного рівнодення у Північній півкулі, що вважається першим днем весни і символом нового життя та нових починань.
Традиція святкування Дня лісу була заснована в 1971 році під час загальних зборів Європейської конфедерації сільського господарства, метою яких було обговорення важливості лісових ресурсів. Так і зародилася ідея, яка одразу ж була підтримана Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) (англ. Food and Agriculture Organization, FAO) — міжнародна організація під патронатом ООН.
День лісу відзначає внесок лісів у життя суспільства. Щороку в цей день фахівці з усього світу обговорюють користь лісу, товарів та послуг, отриманих з лісу; люди можуть дізнатися про стале управління лісами, невиснажливе використання лісових ресурсів з метою їх збереження для майбутніх поколінь. Адже ліс – це дім для великої кількості представників флори і фауни. Тут живуть птахи, тварини, комахи, а також проростає багато рослин, в тому числі лікарських. Ліс істотно зменшує рівень шуму і пилу, позитивно впливає на людське здоров’я, так як очищає повітря від шкідливих викидів у атмосферне повітря.
Найважливіша функція лісу – це очищення повітря і вироблення кисню. За добу одне дерево виробляє кількість кисню необхідну для 3-х дорослих людей. Ось чому ліс називають легенями нашої планети.
Також ліс виконує ще одну важливу для планети роль – регулює баланс води на Землі. Він покращує гідрорежим водойм, у басейнах яких знаходяться лісові насадження. У лісовому грунті і підстилці накопичуються за весняний період запаси вологи, які допомагають зберегти повноводдя озер і річок. Лісові насадження пом’якшують клімат, захищають поля від суховіїв і сильних вітрів.
Ще один важливий аспект: ліс несе терапевтичне значення для психіки людини. У вільний час на свіжому повітрі, активні ігри, краса пейзажу і лісова прохолода благотворно впливають на організм. Лісотерапія допомагає зняти втому, знизити напругу і поліпшити настрій.
Запрошуємо до наукового абонементу переглянути книжкову виставку "Чарівний світ лісу".