Сьогодні Україна відзначає День звільнення від нацистських окупантів та віддає шану героїзму Українського народу у Другій світовій війні. Майже 80 років тому наші предки воювали за наше майбутнє. Сьогодні своє майбутнє відвойовуємо ми.

Сьогодні, як ніколи, ми повинні пам’ятати, що Другу світову війну, яка вогнем і залізом пройшла Україною, розв’язали не лише нацисти, а й сталінський режим у Кремлі. Зараз його кремлівські спадкоємці – рашисти й одночасно послідовники антилюдської ідеології нацизму – однією рукою намагаються привласнити перемогу у Другій світовій війні, а іншою – нав’язати світові нову війну.

Як зазначив Президент України Володимир Зеленський:

«Зло завжди починає однаково. Загарбники називають себе визволителями. Вторгнення своєї армії – самозахистом. Як і 80 років тому, український народ стає на оборону рідної землі. І ворожий план бліцкригу стає провалом.

Зло завжди діє однаково. Вбиває цивільне населення, запевняючи, що б’є лише по військових об’єктах. Влаштовує блокади й фільтраційні табори. І Сирець стає Оленівкою. Знищує міста й села. І Корюківка стає Бучею. Але рано чи пізно про воєнні злочини стає відомо. Реакція світу стає болючою. Політика умиротворення стає жорсткою протидією.

Зло завжди закінчує однаково. Окупант стає капітулянтом. Загарбник – утікачем. Військові злочинці стають підсудними, агресія – вироком. Руйнування стають репараціями. Ворожа техніка стає музейними експонатами. Подвиги дідусів стають перемогами онуків. Визволення України від нацистів у 247-й день нашої боротьби стає символом: результатом нашої боротьби неодмінно стає визволення нашої України!

Так чи інакше, але наша земля завжди стає вільною. Спротив стає гордістю. Боротьба стає перемогою. А Україна стає єдиною!».

Протягом перших чотирьох місяців німецько-радянської війни було окуповано всю материкову частину України. Радянські війська до останнього боронили Севастополь, однак вимушено звільнили місто у липні 1942 року.

Більшість областей сучасної України перебували під німецькою окупацією від двох до трьох років.

Ключовими у поразці Рейху стали Сталінградська битва у лютому 1943 року та події на Курській дузі у липні 1943 року, яка увійшла в історію як наймасштабніша танкова битва Другої світової війни.

Саме після успішної контратаки розпочалися перші спроби радянських військ звільнити українські землі.

Хронологія визволення:

  • Харків – 23 серпня 1943 року;
  • Київ – 6 листопада 1943 року;
  • Дніпро – 23 грудня 1943 року;
  • Одеса – 14 квітня 1944 року;
  • Львів – 27 липня 1944 року.

Паралельно здійснювалися Житомирсько-Бердичівська, Корсунь-Шевченківська, Рівненсько-Луцька, Криворізька, Львівсько-Сандомирська та Східно-Карпатська військові операції.

Станом на 28 жовтня 1944 року радянські війська остаточно відтиснули німців до кордону. Однак залишалося ще одне місто – Чоп.

Вже наступного дня нацистська армія залишила місто, однак незабаром розпочала контрнаступ.

Протягом тижнів окремі райони Чопу – важливого залізничного вузла на кордоні Словаччини та Угорщини, Словаччини та Закарпатської України – переходили з рук у руки.

Остаточна дата звільнення Чопу – 23 листопада 1944 року. Наразі це найзахідніший населений пункт України.

Запрошуємо до абонементу художньої літератури переглянути книжкову виставку "У книжковій пам’яті – миттєвості війни".


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.