10 грудня 1948 року Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини.

Цей документ проголошує цивільні та політичні права і свободи особистості – рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інші.

У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх раси, статі, мови, релігії тощо.

У 1950 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 10 грудня Днем прав людини з метою залучення уваги людей в усьому світі до Загальної декларації прав людини як до загального ідеалу для всіх людей і народів.

Нині чимало країн включають основні положення Декларації в своє базове законодавство і конституції.

Загальна декларація прав людини визначає, що освіта має сприяти:

  • цілісному розвитку особистості
  • формуванню поваги до прав та основних свобод людини
  • взаєморозумінню, терпимості й дружбі між народами, расовими і релігійними групами
  • підтриманню миру в світі.

Понад 70 років тому ООН задекларувала світові орієнтири на доступність освіти:

  • початкової – безплатна й обов’язкова
  • загальної – безплатна
  • професійно-технічної –загальнодоступна
  • вищої – доступна усім залежно від здібностей.

Положення декларації є нормами прямої дії в Україні.

Людство досягне загальних глобальних цілей тільки в тому випадку, якщо зможе створити рівні можливості для всіх, усунути недоліки, виявлені пандемією і застосовувати стандарти прав людини для боротьби з проблемами нерівності, ізоляції та дискримінації, які вже вкорінилися поколіннями, – йдеться на сайті ООН.

10 грудня – це можливість ще раз заявити про значимість прав людини у відновленні світу таким, яким ми хочемо його бачити.

Відповідно до сформульованого ООН загального заклику до дії щодо прав людини «Відстоюватимемо права людини» – є прагнення залучити широку громадськість, наших партнерів і систему ООН до надання підтримки в проведенні активних дій і демонструвати надихаючі приклади практичних заходів, які можуть сприяти більш ефективному відновленню і створювати умови для формування більш життєздатних і справедливих суспільств.

Права людини повинні зайняти центральне місце в світі, який буде створено після COVID-19.

Криза, спричинена COVID-19, посилюється зростанням бідності та нерівності, структурної і глибоко вкоріненої дискримінації та іншими прогалинами в сфері захисту прав людини.

Лише заходи щодо усунення цих прогалин і просування прав людини можуть гарантувати наше повне відновлення і відтворення світу, який буде кращим, більш справедливим і стійким, ніж раніше.

До свята у читальній залі №4 представлено книжкову виставку "Знання права заслуговує найбільшої поваги".


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.