24 травня 2020
Щорічно 24 травня всі слов’янські країни вшановують пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. За різними історичними джерелами видатні візантійські просвітителі Кирило і Мефодій дали поштовх для розвитку східнослов’янської писемності, перекладаючи церковнослов’янською мовою богослужебні книги та Євангеліє, відкриваючи при церквах школи. Вони також упорядкували слов’янський алфавіт, заклали основу для подальшого удосконалення кирилиці, якою як національним алфавітом сьогодні користуються понад 250 млн. людей і яка стала третім офіційним алфавітом Європейського Союзу після латини і грецького письма.
Здобутки рівноапостольних Кирила і Мефодія стали тим культурним підґрунтям, з якого поширилося християнство.
Вшанування пам’яті засновників слов’янської писемності й літератури має давню традицію: у Чехії свято на честь Кирила й Мефодія почали відзначати в 1349 році, у Болгарії – в 1851.
В Україні ім'я Кирила і Мефодія мала перша українська політична організація в Києві – Кирило-Мефодіївське братство (1845–1846), а відзначають свято на державному рівні з 2004 року.
Серед багатогалузевого книжкового багатства у нашій книгозбірні зберігається понад 15000 документів пам’яток книжкової культури (перша пол. ХVIII – 30-ті роки ХХ ст.). Також у фонді рідкісних і цінних видань бібліотеки містяться власні книгозбірні: історика Петра Голубовського, славіста Михайла Жовтобрюха, колекція “Шевченкіана” літературознавця Петра Ротача, книгозбірня академіка Володимира Пащенка, літературознавця Григорія Сивоконя, приватна книжкова колекція доктора порівняльної філології Ігоря Гуріна (США), відомого українського географа, вченого Григорія Коваленка, доктора філологічних наук, професора Миколи Степаненка http://dspace.pnpu.edu.ua/handle/123456789/5677. Також у фондах міститься колекція понад півтори тисячі книг із дарчими написами та автографами відомих письменників, педагогів, мовознавців, літературознавців, істориків, громадських діячів. Значна частина книг побачила світ у минулому й позаминулому століттях.
Наша книгозбірня завжди з радістю демонструє свої скарби - стародруки, які викликають захоплення у користувачів. До свята ми підготували колажі з фото переглядів наших книжкових перлин за 8 років (2013-2020 рр.).