Ви знаєте, чим особлива українська земля? Чим вона відома на весь світ?

Давайте заповнимо прогалину у своїх знаннях і будемо пишатися Україною - такою прекрасною, такою різною, такою талановитою!

Географія

- Україна - найбільша з країн, що територіально повністю знаходяться в Європі.

- Саме в Україні розташовується географічний центр Європи. Біля містечка Рахів, у Карпатах.

- Найдавніша відома вченим карта, а також найдавніше поселення Homo Sapiens знайдено в Україні, в селі Межиріч Канівського району Черкаської області. Їм 14,5 - 15 тисяч років. Карта вибита на кістці мамонта, з цього ж матеріалу і поселення.

- У Чорному морі виявили єдину в світі підводну річку. Довжина річки становить 37 морських миль, ширина – більше півмилі, а швидкість течії води – 4 милі на годину (близько 7,5 км/г). Було також відзначено, що річка переносить колосальні обсяги води – 22 тис. кубічних метрів на секунду. Якщо б ця річка перебувала на суші, то, посідала б шосте місце в світі за цим показником.

- Олешківська пустеля - одна з найбільших пустель Європи знаходиться саме в Україні. Олешківські піски складаються із безмежних барханів висотою близько 5 м з негустою рослинністю, знаходяться у Цюрупінському районі (стара назва Цюрупінська – Олешки), за 30 км на схід від м. Херсон. Влітку пісок нагрівається до 70 градусів. Трапляються тут піщані бурі. В пустелі на глибині 300-400 м існує прісне підземне озеро з дуже смачною водою.

- В Україні поблизу Нікополя, на косі біля р. Лапінки, на одному з рукавів Дніпра можна почути явище, що рідко зустрічається у світі, — співучі піски. «Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.

Історія

- У головному храмі госпітальєрів на Мальті є скульптура запорізького козака, яка розміщена на надгробку Великого магістра мальтійських кавалерів. Вона символізує братство по зброї і дружні зв'язки Мальтійського Ордену з православним духовно-лицарським братством козаків.

- Автор першої в світі Конституції – український політичний і громадський діяч Пилип Орлик. 5 квітня 1710 р. його обрали гетьманом Запорізького війська. У цей же день Пилип Орлик оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі — тільки в 1791 р.

- Найбільші чоловічі монастирі йменуються Лаврами. Статус Лаври мають лише шість монастирів у світі. Три з них знаходяться в Україні. Це Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра в Києві, що отримала цей статус ще у 1598 р., Свято-Успенська Лавра в м. Почаїв і Святогірська Свято-Успенська Лавра на Донеччині.

- Шарль де Голль, легендарний президент Франції, стверджував: Якби у мене була така армія, як УПА, німецький чобіт ніколи б не топтав землю Франції ".

- У середні віки Київ до 1240 року, до моменту руйнування монголо-татарами, був найбільшим містом у Європі.

- В містечку Бердичів (Житомирська область) в костелі Святої Варвари 14 березня 1850 р. місцева красуня Евеліна Ганська була повінчана з Оноре де Бальзаком. У цьому ж містечку тривалий час жив Фредерік Шопен, який крім написання музики також керував роботами з реставрації тамтешнього органу.

- Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Протягом усієї давньої історії Україна-Русь виступала мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, Європою античною, візантійською і латинською.

- Споконвіку наш Прапор мав інший вигляд. Жовтий колір був зверху, а блакитний – знизу. Це символізувало сонце та море. «Перевернув» його Гетьман Скоропадський, аби відрізнитись від символіки УНР.

Природні багатства

- На території України зосереджено чверть запасів чорнозему всієї планети. До речі, саме цей факт був важливим для Гітлера в його прагненні окупувати нашу землю.

- В Україні - найбільший запас марганцевої руди у світі, 2.3 мільярда тонн або близько 11% від усіх покладів планети. Ще у нас немало залізної руди - 7% світових запасів.

- Наша країна входить до сімки найбільших в світі виробників рослинної олії, свинини, цукру і картоплі.

Освіта та мова

- Україна займає четверте місце в світі за кількістю громадян з вищою освітою.

- Першим, донині існуючим, вищим навчальним закладом в Україні є Острозька колегія, що була заснована у м. Острог князем Костянтином Острозьким у 1576 р. Острозька слов'яно-греко-латинська школа (академія) — один з найстаріших вищих навчальних закладів у Східній Європі,

- Наша мова є однією з найбільш красивих і мелодійних. На Всесвітній конференції мовознавців у Римі (у середині 20-х років минулого століття) українську мову за мелодійністю визнали другою після італійської.

- Українська мова визнана третьою серед найкрасивіших мов світу за кількома критеріями: лексика, фонетика, побудова речень і фразеологія після перської і французької на паризькому мовному конкурсі, що пройшов у 1934 році.

- Більшість українських слів починаються з літери «п». Hайчастіше вживаємо букву українського алфавіту «о». Найбільш рідко в словах державної мови зустрічаються літери «г» і «ф».

- Українська мова вважається однією з найкращих для освідчення в коханні.

Мистецтво

- Одну з найпопулярніших пісень у світі - Summertime - Джордж Гершвін написав під враженням від колискової "Ой ходить сон коло вікон" у виконанні Українського Національного хору.

- Українець Микола Сядристий хоч і не шульга, але підкував блоху та зробив ще величезну кількість неймовірних витворів мистецтва. Наприклад, він зумів вставити в середину волосини гілочку троянди. Творчість цього майстра затвердила у світі появу нового поняття – „мікромініатюра”. Мистецтво Миколи Сядристого обійшло всі континенти. Найбільш повно його твори представлені в Московському політехнічному музеї, у постійній експозиції мікромініатюр в Києво-Печерському заповіднику і в Музеї мікромініатюр в Князівстві Андорра.

- Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень - це "Щедрик", народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На Youtube різні виконання «Щедрика" набирають мільйони переглядів. Трембіта - найдовший музичний інструмент у світі (сягає 3 метрів).

- Пабло Пікассо був у захопленні від робіт української художниці Катерини Білокур (1900-1961). Коли в 1954 р. він побачив її роботи на виставці, то сказав, що вони геніальні і порівняв Катерину Білокур з відомою всьому світові художницею Серафін Луіс.

Винаходи

- Перша в світі гасова лампа - винахід українців! Вона була винайдена у Львові працівниками аптеки "Під золотою зіркою" Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом 1853 році.

- Саме в Україні в 1814 р. П. І. Прокоповичем був винайдений рамковий вулик, який значно спрощує збір меду. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів з виробництва меду.

- У 50-ті роки в Києві було сконструйовано першу в континентальній Європі електронно-обчислювальну машину МЕОМ (під керівництвом академіка С. Лєбедєва), розроблено теорію цифрових автоматів (В. Глушков), на основі якої створювались електронно-обчислювальні машини нового покоління (попередники нинішніх комп’ютерів).

- У 1964 р. у Фізико-технічному інституті АН УРСР був створений найбільший на той час у світі прискорювач електронів у 2 млрд електронвольт.

- Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак з найбільшою вантажопідйомністю у світі - Ан -255 "Мрія". Спочатку він проектувався для перевезення космічних кораблів. Зараз "Мрія" робить комерційні вантажні перевезення.

- Колеса для місяцеходів робили на Харківському велосипедному заводі. Перший „Луноход” з колесами, розробленими конструктором Василем Матюхіним, прилетів на поверхню Місяця 17 листопада 1970 року в районі Моря Дощів.

- Дніпропетровський український завод «Південмаш» виробляє найбільш екологічні у світі ракетоносії, за допомогою яких в космічний простір відправляють габаритні комерційні вантажі. Здійснюється запуск вантажів в рамках проекту міжнародного масштабу «Морський старт».

Спорт

- Українська гімнастка Лариса Латиніна - володарка 18 олімпійських медалей, це - найбільше досягнення в історії олімпіад.

- Дмитро Халаджі, чемпіон України з пауерліфтингу, був занесений до Книги рекордів Гіннеса в якості людини, яка встановила більше 20 рекордів.

- Український шахіст Руслан Пономарьов 2002 року у віці 18 років став самим юним чемпіоном світу із шахів.

- Сергій Бубка - видатний український легкоатлет, олімпійський чемпіон зі стрибків з жердиною є 35-разовим рекордсменом світу. Його рекорд для змагань на відкритому повітрі (стрибок на 6,15 м) досі ніхто не побив.

Унікальні факти

- Українці зробили найбільший у світі келих для шампанського об’ємом в 56,25 л. Як пити шампанське з такого келиха, поки незрозуміло, але це ще один офіційний світовий рекорд Гіннесса від українців.

- Третій найвідвідуваніший у світі Макдональдс знаходиться в Києві біля залізничного вокзалу. Цей заклад незмінно потрапляє до п’ятірки найбільш жвавих Макдональдсів світу.

- Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.

- Найдовша печера України носить назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі. Це гіпсова печера на глибині 20 м протяжністю 216 км. Найдовша гіпсова печера у світі і друга за протяжністю взагалі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.

- Найкоротша головна вулиця серед усіх столиць світу, але в той же час одна з найширших і найгарніших – Хрещатик у Києві. Її довжина всього 1225 м.

- Найдовший тролейбусний маршрут в світі складає 86 км, а проходить він у Криму між Сімферополем та Ялтою.

- Станція метро «Арсенальна» у Києві — найглибша у світі. Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували в 1960 р., однією з перших.

- Людина, яка вшанована найбільшою кількістю пам’ятників у світі, – Тарас Шевченко. Пам’ятники йому встановлені в 1200 місцях по всьому світові.

- Мало хто знає, але в нашій державі проживає найвища людина світу – Леонід Стадник. Його ріст – 2 м 56 см, а розмір ноги – 62.

- Статуя «Батьківщина-мати» (висота 102 м) у Києві вища за статую Свободи в Нью-Йорку (93 м) та монумента Христа-Спасителя у Ріо-де-Жанейро (38 м).

Запрошуємо до читальної зали №1 переглянути книжкову виставку "Україна, якою я пишаюся!".


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.