Шановні користувачі!

На виконання вимог нормативно-правових актів України та з метою дотримання рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я бібліотека імені М. А. Жовтобрюха з 16 березня по 3 квітня 2020 року впроваджує дистанційне надання бібліотечних послуг, E-mail для довідок: kniga_pdpu@ukr.net.

Пропонуємо скористатися нашими онлайн-ресурсами:

Будемо раді допомогти:

  • підбір літератури за вказаною темою;
  • індексування статей і праць за Універсальною десятковою класифікацією (УДК) надіслати лист на електронну адресу kniga_pdpu@ukr.net;
  • консультування з оформлення бібліографічного опису та міжнародних стилів цитувань;
  • перевірка наукових робіт (викладачів та студентів університету) за допомогою сучасних сервісів антиплагіатних інтернет-систем.

Просимо вибачення за тимчасові незручності.

Бережіть себе і своїх близьких та обов'язково дотримуйтесь рекомендацій МОЗ!

Коли Гаврило Принцип убив ерцгерцога Франца Фердинанда, спадкоємця австро-угорського престолу, 28 червня 1914 року, мало хто міг знати, що це вбивство відгукнеться чотирма роками жорстокої війни, падінням трьох європейських імперій і революцією, яка призведе до заснування Радянського Союзу. Минуле сторіччя стало свідком ще однієї світової війни, зльоту і падіння Радянського Союзу, але більша частина сучасної Європи все ще розділена кордонами, які звели після конфлікту, який розпочала куля Принципа.

28 червня 1914 року в Сараєво сербським терористом убито спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога і його дружину герцогиню Софію Гогенберг, що стало формальним приводом до початку Першої Світової війни. За берлінською угодою 1878 року Австро-Угорщина отримала мандат на окупацію та адміністрування Боснії та Герцеговини, при збереженні формального суверенітету Османської імперії. При цьому як в Сербії, яка нещодавно отримала незалежність, так і в Боснії існував ряд таємних терористичних організацій, які ставили за мету приєднати ці землі до сусідньої Сербії. Ерцгерцог Франц Фердинанд, спадкоємець австро-угорського престолу, перебував у Боснії з інспекцією імперських військ і цього дня мав ознайомчу поїздку по місту. Переміщуючись у відкритому автомобілі з невеликою кількістю охорони, він був атакований сербським націоналістом Недєлькою Кабріновичем, котрий кинув в автомобіль бомбу. Франц Фердинанд зумів викинути її з авто, але вибух бомби привів до чиленних поранень серед випадкових перехожих.

Цього ж дня ерцгерцог з дружиною Софією їхали вулицями Сараєво і, водій, збившись з маршруту, попав у затор на вулиці, котра, за іронією долі, носила ім'я дядька Фердинанда імператора Франца Йосифа. Тут випадково перебував 19-річний студент Гаврило Принцип, котрий побачивши, що машина сповільнила рух, вихопив пістолет і двічі вистрілив у ерцгерцога. Перша куля поранила Софію, друга - Фердинанда. Через декілька днів вони обоє померли.

На місці замаху Принцип намагався застрілитись, але люди, що підбігли, відібрали у нього пістолет і побили настільки жорстоко, що у в’язниці йому довелось ампутувати руку. Він був засуджений до 20 років ув’язнення і помер у в’язниці від туберкульозу 28 квітня 1918 року.

В ході розслідування було встановлено, що до замаху на ерцгерцога причетні сербські посадові особи, Австро-Угорщина поклала вину за напад на уряд Сербії і спробувала використати цей інцидент як привід для придушення слов'яського націоналізму на своїх територіях. Однак Росія виступила на боці Сербії і оголошення війни було відкладене до отримання запевнення з боку Німеччини про підтримку в разі інтервенції Росії. 28 серпня Автро-Угорщина оголосила Сербії війну, і протягом тижня Росія, Бельгія, Франція, Британія і Сербія з одного боку і Австро-Угорщина та Німеччини з іншого були втягнуті у військовий конфлікт, котрий переріс у Першу Світову війну.

Запрошуємо до читальної зали №3 переглянути книжкову виставку "Куля для Фердинанда".


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.