22 травня 2019
КРИПТОГРАФІЯ (від крипто… і …графія) – мистецтво, наука та технологія забезпечення секретності інформації. Вивчає способи та методи захисту інформації від змін і неавторизованого втручання при передаванні, обробленні та зберіганні. Перший задокументований криптографічний документ – єгипетські тексти з нестандартними ієрогліфами – датують 1900 р. до н. е. Розквіт криптографії у Західній Європі припадає на період пізнього середньовіччя, коли з’явилися перші праці-настанови про кодування та шифрування писемних документів. У Київській Русі найдавніші приклади закодованої інформації виявлено у рукописах 12–13 століття.
Сучасна криптографія базується на математичних методах захисту інформації. Її завдання полягає в тому, щоб за допомогою математичних перетворень або алгоритмів перебудувати текст повідомлення (відкритий текст) у невпорядковану і позбавлену змісту (в ідеалі, абсолютно випадкову) послідовність символів, або шифртекст, який можна передавати відкритим каналом. Для відтворення відкритого тексту отримувач здійснює дешифрування – зворотне перетворення отриманого шифртексту. Алгоритм шифрування, як правило, вважається відкритим, тобто відомим усім. Секретність процедури забезпечують використанням так званих ключів – набору символів, які виступають параметрами математичних перетворень. Ключ застосовують і при шифруванні, і при дешифруванні повідомлення. Залежно від типу алгоритму шифрування ключі відправника та отримувача можуть бути взаємозалежними, корельованими (при симетричному шифруванні) та різними (при асиметричному, тобто відкритому шифруванні). Сукупність алгоритмів шифрування, дешифрування та всіх можливих відкритих текстів, шифртекстів і ключів називають криптосистемою. Криптографія тісно пов’язана з криптоаналізом – мистецтвом розшифрування, або «зламування», шифртексту.
Завданням практичної криптографії є не тільки розроблення криптосистеми, але й забезпечення її стійкості відносно «зламування». При цьому вважають, що зловмисник знає все, крім ключів, і має можливість порівнювати деякі шифртексти з їхніми оригіналами. Складність криптографічних задач саме й полягає в знаходженні таких алгоритмів і функцій, на яких ці алгоритми ґрунтуються, котрі, з одного боку, не дозволяють зловмиснику за прийнятний час підібрати ключі та розшифрувати всі повідомлення, а з іншого, надають можливість легітимним користувачам швидко та без втрат обмінюватися інформацією. Разом криптографія і криптоаналіз утворюють криптологію (науку, що вивчає секретні системи для обміну інформацією в присутності третьої сторони). Криптографію використовують не лише для приховування інформації, але й для забезпечення її аутентифікації та цілісності, неможливості відмови від авторства. Якщо у 20 ст. основними замовниками та споживачами криптографічних методів були військові, то нині криптографію широко застосовують у комерційних структурах, банках, електрон. мережах тощо.
Якщо вас зацікавила криптографія, то завітайте до читальної зали №3 і перегляньте цікаву виставку "Кодування та дешифрування: інформатика, біологія, військова справа".