Друк

Ракович Іван Петрович (1895, с. Лозова Катеринославської губ. – 1937) – соратник А. С. Макаренка, педагог Полтавської трудової колонії імені М. Горького, брат працівниці колонії О. П. Ракович, прототип П. І. Горовича в “Педагогічній поемі”.

 

І. П. Ракович

 

Народився в с. Лозовій в сім’ї вчителя співів церковно-приходської школи і місцевої гімназії. Після закінчення гімназії у 1915 добровольцем пішов на фронт Першої світової війни. Під час Громадянської війни служив у Збройних силах Півдня Росії, підпоручик, потрапив у полон, як колишній білогвардієць перебував на особливому обліку в Полтавському губвідділі ДПУ.

В макаренкознавстві існує думка, що А. С. Макаренко врятував І. П. Раковича від прискіпливої уваги каральних органів, надавши йому місце вихователя в колонії імені М. Горького. В колонії працював з 01.02.1923 по весну 1926, виконував спочатку обов’язки агента з постачання, пізніше вихователя і старшого вихователя 2-ї колонії (по-суті заступника Макаренка по тій частині колонії, що містилася в ковалівському маєтку), після остаточного переміщення колонії до Ковалівки – помічника А. С. Макаренка.

Проводив заняття з фізкультури і військової справи, сприяв впровадженню елементів воєнізації у життя колонії (салюти, сигнальні труби, барабани тощо), організував колонійський театр. Мав музикальні і сценічні здібності, А. С. Макаренко високо цінував його “величезну енергію і кипучу натуру” та “надзвичайно чесне, щире ставлення до колонії”. При переїзді колонії до Куряжу залишився в Полтаві.

В 1930-ті роки проживав з сім’єю у с. Лозова, у 1937 заарештований органами НКВС, звинувачений і розстріляний як “ворог народу”.

Літ.: Макаренко А. С. Педагогические сочинения : в 8 т. Т. 1 / А. С. Макаренко ; сост. : Л. Ю. Гордин, А. А. Фролов. – М. : Педагогика, 1983. – С. 31, 36; Макаренко А. С. Педагогические сочинения : в 8 т. Т. 8 / А. С. Макаренко ; сост. : М. Д. Виноградова, А. А. Фролов. – М. : Педагогика, 1986. – С. 10, 21; Полтавська трудова колонія ім. М. Горького в документах і матеріалах (1920–1926 рр.). Ч. 1 / авт.-укл. : О. П. Єрмак, Л. В. Крамущенко, І. Ф. Кривонос, Н. М. Тарасевич ; за ред. І. А. Зязюна. – Полтава, 2002. – С. 211, 213; Полтавська трудова колонія ім. М. Горького в документах і матеріалах (1920–1926 рр.). Ч. 2 / авт.-укл. : О. П. Єрмак, Л. В. Крамущенко, І. Ф. Кривонос, Н. М. Тарасевич, А. В. Ткаченко ; за ред. І. А. Зязюна. – Полтава, 2002. – С. 10, 11, 43, 66; Ширяєва К. “Кристал його душі…” / К. Ширяєва. – Полтава : ПП “Астрая”, 2008. – 55 с.; http://swolkov.org/2_baza_beloe_dvizhenie/pdf/Uchastniki_Belogo_dvizhenia_v_Rossii_16-R.pdf.

А. В. Ткаченко,

доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогічної майстерності та менеджменту імені І. А. Зязюна
Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.