Хто жив на цiй землi? Яким богам молився?

I прагнення якi плекали тi часи...

За тисячу рокiв наш дiм i свiт змiнився.

Ми йшли через вiки до злагоди й краси.

З камiнчикiв-надiй ми будували храми,

Крiзь вiйни пронесли єднання таїну...

Ти матiр`ю була своїм синам, Полтаво,

I бережуть в серцях вони твою весну.

Хто заснував тебе, моє натхненне мiсто?

Людинi тiй святiй вклонюся до землi...

У небi над тобою горить зоря iскриста,

А щастя клин птахiв приносить на крилi.

Марія Бойко

 

 

 

Сьогодні ми відзначаємо День міста Полтава.

Завдяки дослідженням казанського історика Фаргата Габдул-Хамітовича Нурутдінова, який зберіг і в 90-х роках XX ст. ввів у науковий обіг частину давньобулгарскіх літописів, є відомості про те, що місто Полтава значно старше, ніж це вважалося раніше. Як стверджує Ф. Нурутдінов, в історичній повісті Васіла Куша "Барадж Дастана" ( "Сказання про Барадж", XV ст.) є відомості про заснування поселення на місці сучасної Полтави ще в сарматсько-аланський період. В "Оповіді ..." говориться, що близько 150 року н.е. з Ідел, з Поволжя, прийшло плем’я на чолі з Бушлаєм . За наказом царя ідельской династії Бариса Агарджі (150-189 рр.. н.е.) Бушлай завоював ці землі для Ідел і на берегах річки, яку на честь року Барса назвав Баріскул (Ворскла), на місці сучасної Полтави, заснував поселення. Від його назви воно отримало назву Бушлай.

У 1174 році в Іпатіївському літописі місцевість, де зараз розташоване місто Полтава, згадується як укріплення на річці Лтаву.

На початку XV століття згадується Полтава, яка в той час знаходилася під владою литовського князя Вітовта, який передав її під владу князя Олександра Мамая. У 1482 році Полтава піддалася нападу кримського хана Менглі I Гірея. З 1503 року Полтава належала князю Михайлу Глинському. У 1508 році вона була в нього відібрана польським королем Сигізмундом I за участь в антипольських повстаннях. Однак пізніше все ж таки була повернута родині Глинських. У 1537 році господарем Полтави став зять Глинських - Байбуза. У 1630 році Полтава віддана Б. Обалковському, в 1641 році вона перейшла до С. Конецпольського, а в 1646 році - до Я. Вишневського.

До 1569 Полтава перебувала у складі Великого князівства Литовського.

З 1569 року в складі Польщі.

З 1667 - у складі Росії.

У ході громадянської війни на Україні в другій половині XVII століття Полтава неодноразово піддавалася нападам кримських татар.

У 1709 році російський гарнізон у Полтаві під керівництвом полковника А. С. Келіна витримав тримісячну облогу шведських військ, відбивши ряд штурмів.

Знаменита Полтавська битва відбулася недалеко від міста 27 червня 1709 року, під час цієї битви російська армія Петра I розгромила армію до того непереможного шведського короля Карла XII.

З 1802 року місто стало центром Полтавської губернії.

У ході громадянської війни 1917-1920 рр.. місто неодноразово переходило з рук до рук. Після закінчення війни Полтава увійшла до складу УРСР.

Під час Великої Вітчизняної війни 18 вересня 1941 року місто було захоплене німецько-фашистськими військами, а 23 вересня 1943 року було звільнене Радянською армією.

Запрошуємо до читальної зали №2 переглянути захоплюючу книжкову виставку "Сива як пісня, і юна, як орлій політ".


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.