11 квітня 2025
11 квітня світ вшановує одну з найтрагічніших і водночас героїчних сторінок ХХ століття — Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Саме цього дня 1945 року в’язні Бухенвальду підняли повстання, яке стало символом спротиву нацистському терору. У цей день заведено згадувати не лише про масштаби злочинів нацизму, але й про сміливість тих, хто, попри нелюдські умови, зумів чинити опір.
Нацистська Німеччина не винайшла концентраційні табори. Вони існували у колоніальній Іспанії, Британській імперії, США та СРСР. Проте саме нацистський режим перетворив систему концтаборів на масовий інструмент знищення людей. Після приходу Гітлера до влади в 1933 році концтабори стали невід’ємною частиною державної репресивної машини. Першим з них був табір Дахау.
У роки Другої світової війни система таборів значно розширилася. З’явилися спеціалізовані табори смерті, такі як Освенцим, Майданек, Собібор, де вбивство людей набуло системного характеру. За різними оцінками, через нацистські концтабори пройшли понад 20 мільйонів осіб із 30 країн. Близько 12 мільйонів з них загинули.
Концтабір Бухенвальд розташовувався поблизу Веймара в Німеччині. Він почав функціонувати з липня 1937 року та використовувався для утримання політичних в’язнів, євреїв, ромів, гомосексуалів, а також радянських військовополонених. Наприкінці війни кількість ув’язнених у таборі сягала 80 тисяч осіб.
Проте далеко не всі, кого відправляли у табори, погоджувався з роллю жертви.
11 квітня 1945 року, за кілька годин до підходу американських військ, у таборі почалося повстання. Ув’язнені, які ще раніше сформували підпільний антифашистський комітет, зуміли організовано захопити контроль над табором. За кілька днів до цього вони зібрали та сховали зброю, зокрема холодну і вогнепальну, та змонтували саморобний радіопередавач, за допомогою якого звʼязалися з 3-ю армією союзників під командуванням генерала Джорджа Паттона. Саме їхні сили першими увійшли до Бухенвальду 11 квітня. На момент визволення у таборі перебувало близько 21 тисячі в’язнів. Звільнити всіх вдалося не лише завдяки допомозі військових, а й внаслідок того, що самі увʼязнені чинили опір.
Події у Бухенвальді стали символом опору навіть у найскладніших умовах. Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів започатковано саме на честь цього повстання.
Цей день використовується для вшанування пам’яті жертв і в’язнів, для збереження історичних фактів про масові злочини нацизму. Він також є важливою нагодою для документування випадків спротиву, як це було у Бухенвальді, Собіборі, Маутхаузені й інших таборах.
Запрошуємо до бібліотеки переглянути книжкову виставку.