Ліси називають «легенями планети»: вони поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Ліс – середовище існування приблизно 3/4 усіх видів рослин, тварин і грибів, що є на нашій планеті. Ліс є частиною культурно-історичного середовища, під впливом якого формуються культура і звичаї цілих народів, ліс – джерело роботи та матеріального благополуччя значної частини населення. Ліс забезпечує деревиною і продуктами її переробки, харчовими і лікарськими ресурсами та іншими матеріальними цінностями.

21 березня відзначають Всесвітній день лісів за роль і значення лісів та лісового господарства в житті суспільства. Щороку в цей день фахівці в усьому світі знаходять час для обговорення цінності лісу. Населення може дізнатися, як відбувається або ж має відбуватися збалансоване управління лісами, невиснажливе використання лісових ресурсів (без заподіяння шкоди лісовим екосистемам) з метою їх збереження для майбутніх поколінь.

Цю традицію було започатковано в 1971 році під час загальних зборів Європейської конфедерації сільського господарства, на яких було обговорено важливість вміння цінувати значення власних лісових ресурсів. Так і зародилася ідея проголошення Всесвітнього дня лісів, яка одразу ж була підтримана Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО). Європейська конфедерація сільського господарства зазначила, що цей день має бути набагато важливішим за Всесвітній день дерева. «Всесвітній день лісів потрібно використовувати для поширення інформації про всі аспекти багатства лісу, представлені з трьох позицій: виробництво, захист та відновлення, а також їхній зв’язок із заповіданням», – було зазначено конфедерацією.

Всесвітній день лісів святкують у день весняного рівнодення в Північній півкулі, який за традицією вважають першим днем весни і символом нового життя та нових починань. У Південній півкулі цей день є днем осіннього рівнодення, але в будь-якому випадку цей період є сприятливим для садіння та росту дерев.З того часу багато країн перейняли цю практику. В школах і громадських закладах Нігерії з’явилися афіші на честь Всесвітнього дня лісів, які містили заголовок «Наша лісова спадщина». У США в Президентській промові щодо підсумків роботи за тиждень було приділено увагу Всесвітньому дню лісів та проведенню церемоній з метою висвітлення ролі лісів та лісового господарства в житті кожної людини.

Загальна площа лісів на Землі – 38000000 км2 – це близько 1/3 суходолу. Амазонські тропічні дощові ліси займають площу 6000000 км2 і продукують 20% від загальної кількості кисню на планеті.

Лише 82% усіх вирубаних у світі лісів відновлюються при­родним шляхом або за участі людини. Кожного року планета безповоротно втрачає 95 млн дерев.

Щоб урятувати від вирубування одне дерево, необхідно зібрати для вторинної переробки близько 80 кг паперу.

Кожної секунди Земля втрачає 1,5 га недоторканого лісу – своїх природних легенів, місця існування величезної кількості живих організмів.

Впродовж життєвого циклу людина використовує близько 100 м3 деревини – це невеликий гай. Для виготовлення одного листа паперу формату А4 потрібно від 13 до 21 г якісної де­ревини, а для однієї книги – близько 5 кг деревної сировини. За годину гектар лісу поглинає стільки вуглекислого газу, скільки за годину видихають 200 людей.

Найвище дерево планети – секвойя вічнозелена на імʼя «Гіперіон» має висоту 115,61 м і росте у національному парку Редвуд на півночі Каліфорнії. Найбільшим живим організмом на Землі є секвойядендрон гігантський «Генерал Шерман» (General Sherman) у Національному парку «Секвойя», в горах Сьєрра-Невада (Sierra Nevada, California) у США.

Запрошуємо до бібліотеки переглянути книжкову виставку.


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.