Григорович Олена Миколаївна (1895–1980) – соратниця А. С. Макаренка, вчитель російської мови і літератури Харківської трудової колонії імені М. Горького. Сестра педагога колонії імені М. Горького В. М. Татаринової.

 

О. М. Григорович, 1950–60-ті рр.

 

Походила з великої й освіченої сім’ї священика сіл Ваці та Микільське Полтавської губ. Миколи Олексійовича Григоровича, всі п’ять доньок якого обрали педагогічний фах і ціле життя присвятили учительській діяльності. По закінченню міського початкового училища (1912) отримала атестат з правом викладати в початковій школі та обійняла посаду завідувачки першого початкового училища в с. Микільське Полтавського пов. Педагогічну кваліфікацію регулярно підвищувала на щорічних літніх губернських педагогічних курсах, де слухала лекції відомих учених із Санкт-Петербурга, Москви, Києва з психології, історії, природознавства та інших наук, передплачувала багато наукової та методичної літератури, разом із колегами здійснювала екскурсійні поїздки до Криму, Кавказу, Києва, Москви.

У перші пореволюційні роки, після створення у с. Микільському на базі двох початкових училищ школи-семирічки, деякий час працювала разом із майбутнім учителем колонії імені М. Горького та майбутнім зятем Т. Д. Татариновим. Отримала невеликий досвід роботи з безпритульними в дитячому будинку с. Ваці Полтавського пов.

В 1926, після переведення Полтавської трудової колонії імені М. Горького до Куряжу, отримала особисто від А. С. Макаренка пропозицію перейти до колонії. В подальшому закінчила в Харкові однорічні курси Вищої ради народного господарства з підготовки викладачів робітничих факультетів і деякий час викладала фізику на робітфаку при Миргородському керамічному інституті.

Вищу педагогічну освіту здобула в Полтавському педагогічному інституті (1936), після чого працювала учителем у школах Полтави. У повоєнний час за критичні вислови щодо введення плати за навчання у старших класах середньої школи репресована, перебувала в ув’язненні. Залишила рукописні спогади, що зберігаються в фондах музею історії Полтавського педуніверситету.

Пр.: Григорович Е. Н. “Минувшее проходит предо мною…”. 15 с. [Рукопис] (Архів музею історії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка).

Літ.: Ткаченко А. В. Професійний розвиток особистості в практиці А. С. Макаренка : історико-педагогічний аспект (1920–1935 рр.) : монографія / А. В. Ткаченко. – Полтава : ПНПУ імені В. Г. Короленка, 2013. – С. 65, 66.

А. В. Ткаченко,

доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогічної майстерності та менеджменту імені І. А. Зязюна
Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.